top of page

Křemen

Tvrdost křemene: 7 (Mohsova stupnice)

Hustota křemene: 2.59 - 2.63 g/cm³

Index lomu turmalínu: 1,543 - 1,545

Jeden z nejhojnějších minerálů, které můžeme nacházet v běžné přírodě – a přesto magický!

Krystaly křemene se nacházejí v nejrůznějších barvách, od žluté až po černé, a již odpradávna jim bývají přisuzovány silné spirituální vlastnosti.

Samotný čistý křišťál ve šperkové kvalitě není na trhu příliš častý. Můžeme ale narazit na fascinující křemeny prorostlé jinými horninami, například rutilem.

Jedním z kamenů, které se nejčastěji využívají k tvorbě šperků, je růženín. Ozdoby z toho kamene se datují již do doby kolem 7000 let před naším letopočtem. Dodnes máme důkazy o tom, že starověká římská, egyptská i řecká civilizace si tento kámen cenily jako silný talisman.

Barva růženínu je způsobena zejména mikroskopickými inkluzemi křemičitých minerálních vláken. Nejvíce se projevuje ve větších rozměrech – drobnější dobře probarvené růženíny jsou poměrně vzácné.

Jahodový křemen – Tato varianta křišťálu je charakteristická svým narůžovělým až červeným zbarvením, které způsobují inkluze železa a hematitu. V některých případech jsou poměrně rovnoměrně rozložené v celém kameni, jindy se koncentrují v drobných tečkách.

Nejkrásnější exempláře zpravidla pocházejí z Ruska a Mexika.

Již v dávných dobách byl jahodový křemen považován za symbol vitality a lásky. V soudobé litoterapii je mu přisuzována schopnost harmonizovat emoce a podporovat pozitivní myšlení.

Levandulový křemen / Lavender Quartz – Pokud "Rose Quartz" je růženín, dal by se česky tento kámen nazývat "levandulín". Magicky zbarvený kámen, který se nachází pouze v brazilském dole Boquira. Momentálně je však těžba zastavená.

Někteří se přou, zda nevzniká umělou cestou a jsou i tací, kteří jej považují za typ růženínu. Světoví gemologové ohledně zařazení tohoto minoritního křemene ještě nedošli ke konsenzu. Je však pravda, že někteří uměle zahřátím či potahováním upravují růženín tak, aby vypadal právě jako lavender quartz.

Nic to nemění na tom, že přírodní exempláře získávají svou světle fialovou barvu s oranžovými odlesky a mléčný zákal přítomností vyššího obsahu manganu a titanu. Nejen díky nim je již na první pohled jasné, že se nejedná o ametyst. 

Ametyst - Nejznámější, a patrně i nejzprofanovanější fialová odrůda křemene, jejíž barva pochází z příměsí železa a přírodního záření. Až do objevení velkých zásob v Brazílii byl v Evropě považován za drahokam, spolu s dalšími kardinálními drahokamy (smaragd, rubín, safír, diamant).

Nejvíce ametystů se v posledních letech těží právě v Brazílii a na Madagaskaru, ale nachází se v celé řadě dalších zemí všech kontinentů.

Cena tohoto kamene se samozřejmě může lišit i podle intenzity jeho zabarvení.

V antice byl ametyst spojován s ochranou proti opilosti. Astrologové jej přiřazují znamením Ryb a Panny.

Ametyst lze také tepelně upravovat do zelené nebo oranžové barvy.

Citrín – Žlutá odrůda křemene, původ jejíž barvy zatím nebyl zcela objasněn, avšak patrně ji zapříčiňuje hliník.

Přírodní citríny jsou vzácnější, než by se mohlo zdát, a tak se na trhu často setkáme s dostupnějšími "citríny", lépe řečeno tepelně upravenými ametysty nebo záhnědami. Často mají sytou, oranžovou barvu, ale takovou či tmavší může mít i tzv. madeira citrín.

Po dlouhou dobu býval ceněný pro svou podobnost se zlatem nebo žlutým topazem a věřilo se, že přináší bohatství. Astrologicky bývá spojován se znamením Lva a bývá považován za kámen prosperity.

Prasiolit – Zelená odrůda křemene. Jeho barvu způsobují oproti ametystu vyšší koncentrace hliníku a železa. Avšak postupem času se pod názvem "prasiolit" začal nazývat hlavně uměle barevně upravený ametyst, tudíž s pravým prasiolitem se často setkáme spíše pod pojmem "zelený ametyst".

Přírodní prasiolit je poměrně vzácný, nejčastěji pochází z Brazílie, ale byl těžen i ve Slezsku.

Bývá spojován s regenerací a vitalitou. Duchovně se mu přisuzuje schopnost posilovat srdeční čakru a přitahovat harmonii.

Záhněda – Hnědá až kouřově šedá varianta křemene, jejíž zabarvení způsobují hliníkové, lithiové a sodíkové "nečistoty" ve struktuře křemene, aktivované zářením z okolních hornin.

Vlivem vysokých teplot ale bohužel může přijít o svou barvu.

Černá odrůda chalcedonu se nazývá onyx. Často jsou v něm přítomné i bílé proužky. Vzniká postupnou sedimentací v dutinách hornin.

Spirituálně bývá spojován se stabilitou a odvahou, měl by prý také bránit nositele před negativní energií.

bottom of page