top of page

Granát

Tvrdost granátu: 6.5 - 7.5 (Mohsova stupnice)

Hustota granátu: 3.10 - 4.30

Index lomu granátu: 1,713 - 1,888

Od krvavě rudé, přes růžovou, skořicovou a žlutou, až po zelenou – všechny tyto barvy lze nalézt v odrůdách granátu, poměrně odolném kameni, který byl ve středověké Evropě oblíbeným kamenem kněžích a šlechty.

Z hlediska astrologie jsou granáty doporučované lidem narozeným v lednu, potažmo do znamení Kozoroha. Ajurvéda jej pak spojuje s kořenovou čakrou.

České publikum nejlépe zná pyrop s jeho vášnivým tmavě červeným zbarvením s lehkými odstíny hnědé. V Česku se nalézají převážně poměrně malá zrnka o velikostech v řádech milimetrů.
Při hledání po světě na něj ale narazíme i ve Spojených státech nebo Jihoafrické republice.

Obecně vzato, červené odrůdy granátů jsou mezi těmi nejčastějšími ve všech koutech světa. Krom pyropu se mezi ně řadí almandin a rhodolit. Vyskytují se v metamorfovaných horninách.

Podobným způsobem se rodí i tsavorit (podle oblasti Tsavo v Keni), zelený granát ze skupiny grosulárů, který je o něco vzácnější, jelikož vzniká za specifických podmínek.

Dalším významným zástupcem této skupiny je hessonit, nebo také gomed – skořicově zbarvený granát, který se nachází zejména na Šrí Lance, v Indii, ale také v Brazílii a Kalifornii.

Dalším cenným granátem je démantoid se svou zelenou až nažloutlou barvou. Byl objeven až koncem 19. století a nejdříve mylně považovaný za smaragd.

V Německu získal své jméno spessartin – oranžový granát, jehož barvu a strukturu výrazně ovlivňuje mangan. Speciální a velmi vysoce ceněnou odrůdou tohoto kamene je pak mandarin garnet, tedy mandarinkový nebo namibijský spessartin. Pokud bychom na druhou stranu chtěli získat chemický mix mezi spessartinem a pyropem, vzniká tzv. Malaia granát – kámen, který nás dokáže zaujmout a okouzlit i barvoměnou.

bottom of page