Beryl
Tvrdost turmalínu: 7.5 - 8 (Mohsova stupnice)
Hustota berylu: 2.6 - 2.8 g/cm³
Index lomu turmalínu: 1,559 - 1,583
Možná aniž by si to leckdo uvědomoval, beryl je jeden z nejoblíbenějších minerálů. Mezi jeho odrůdy se totiž řadí například smaragd, který patří do skupiny nazývaé kardinální drahokamy – diamant, rubín, smaragd, safír, a až do objevení velkých ložisek v Brazílii i ametyst. Toto oddělení od polodrahokamů bylo spíše obchodního charakteru než otázkou skutečných přírodních vlastností kamenů.
Akvamarín dokonale dokazuje arbitrárnost zmíněného dělení na drahokamy a polodrahokamy. Tento beryl v modrých odstínech byl tradičně řazený mezi polodrahokamy, třebaže jeho "bratranec" smaragd byl považován za drahokam. Přitom právě akvamarín oproti některým jiným berylům bývá čistší a lépe formovaný. Vyskytuje se v odstínech od světlemodré až po zelenomodrou.
Při čištění šperků s akvamarínem si můžeme všimnout, že při ponoření do vody je akvamarín prakticky neviditelný. Naštěstí však není porézní a kontakt s vodou mu nijak neškodí.
Bývá považován za kámen pro osoby narozené v březnu či do znamení Vodnáře a Ryb. Do našich životů by měl vnášet emocionální a spirituální rovnováhu. Stejně jako třeba kyanit nebo některé další světle modré kameny bývá spojován s krční čakrou.
Výrazně zelenější smaragd se krom typické sytě zelené v přírodě nachází také i s namodralými odstíny. Drtivá většina smaragdů v sobě má spoustu inkluzí a trhlin, což je činí relativně málo odolnými. Na druhou stranu, pokud toužíme po přírodním smaragdu, tak i ty nejkvalitnější zpravidla můžeme poznat tak, že v nich jsou nějaké "nedokonalosti" přítomné.
Z estetických důvodů bývají někdy smaragdy vylepšeny cedrovým olejem, syntetickými polymery a případně i epoxidem. Jakýmikoliv úpravami ale samozřejmě jejich tržní hodnota klesá.
Bývá považován za kámen vhodný pro Býky a Raky. Alchymistická tradice mu připisovala funkci protijedu, jindy ho zase legendy pojímaly jako kámen schopný obdarovat nositele jasnozřivostí.
Heliodor a zlatý beryl – podle některých literatur jeden, podle jiných dva různé kameny, které jsou mnohdy zaměňovaný. Heliodor mívá lehce nazelenalý odstín žluté, zlatímco zlatý beryl je jasně zlatý či žlutý kámen poprvé zdokumentovaný v Namíbii roku 1913.
Někteří tvrdí, že má mít pozitivní vliv na solar plexus a je vhodný pro lidi narozené do znamení Lva.
Goshenit je bílý, v zásadě bezbarvý a průhledný beryl – neobsahuje totiž prakticky žádné příměsi dalších prvků. Narozdíl od některých dalších bezbarvých kamenů, jako je třeba diamant, zirkon nebo moissanit, nemá prakticky žádný lesk, oheň ani brilanci, proto se moc nepoužívá k výrobě šperků. Prvně byl nalezen v Massachusetts v USA.
Morganit – manganem starorůžově zbarvený beryl. Věšinou je jeho barva poměrně jemná a aby byla opravdu patrná, musí být daný exemplář poměrně velký. Na druhou stranu, oproti například smaragdu bývá čistší, tedy i odolnější.
Znalci historie ekonomiky, že byl tento kámen pojmenován po finančníkovi J. P. Morganovi.
Pod vlivem záření X (rentgenu) tento kámen červeně fluoreskuje.
Těží se zejména v Brazílii, Afghánistánu, Mozambiku, Namíbii, USA a na Madagaskaru.
Červený beryl se někdy nazývá také bixbit a v minulosti i červený smaragd nebo šarlatový smaragd. Mělo by se jednat o jeden z nejvzácnějších minerálů na Zemi.
Poprvé byl moderní civilizací objeven až v roce 1904 Maynardem Bixbym v Utahu. Dodnes jsou oblasti v okolí tamního pohoří Wah Wah na jihozápadě Spojených států jedinými místy, kde se červený beryl těží.